Royal Canin Anallergenic -koiranruoka on erikoisruokavalio aikuisille koirille, jota käytetään
- eliminaatiodieettinä
- ruoka-aineintoleranssiin
- ruoka-aineallergiaan, johon liittyy ruoansulatuksen ja/tai ihon oireilua
- atooppiseen dermatiittiin, johon liittyy ruoka-aineyliherkkyys tai -allergia.
Royal Canin Anallergenic koiralle on tarkoitettu vähentämään intoleranssia tietyille ainesosille ja ravintoaineille. Ainutlaatuisessa Royal Canin Canine Anallergenic -täysravinnon koostumuksessa on suljettu pois ruoka-aineallergian lähteet ja valmistusprosessissa raaka-aineita ei ole päästetty kosketuksiin allergeenien kanssa.
Koiran ruoka-aineallergian oireina voi olla mm. koiran ripuli ja/tai oksentelu. Koira voi herkistyä elimistölle tutulle proteiinille, pienikin määrä allergisoivaa ruoka-ainetta aiheuttaa tällöin reaktion. Koiran ruoka-allergia voi näkyä myös iho-oirein. Atooppinen dermatiitti voi ilmetä monin tavoin, oireina voi olla mm. koiran kutina, ihon punoitus, hiiva- ja bakteeritulehdukset, korvatulehdukset, tassujen nuoleminen, furunkuloosi, hot spotit ja muut iho-oireet. Koiralla voi olla vain yksi tai useita oireita.
- Hydrolysoidut proteiinit: Valikoidut, hydrolysoidut valkuaisainelähteet vain vapaita aminohappoja sekä oligopeptidejä, joilla on erittäin pieni molekyylitaso. Tämä vähentää elimistön reagoimista ravintoaineisiin allergiaoireilla.
- Ihon suoja: Patentoitu ravintoaineyhdistelmä vahvistaa ihon suojaominaisuuksia.
- Erityinen antioksidanttiyhdistelmä: Patentoidun synergistisen antioksidanttiyhdisteen ansiosta vähentää vapaiden radikaalien vaikutuksia.
SUOSITUKSET: Suosittelemme eläinlääkärin lausunnon pyytämistä ennen Royal Vanin Veterinary Diet Anallergenic -erikoisruokavalion käytön aloittamista. Noudata eläinlääkärin antamia ruokintasuosituksia. Ruoka-aineallergiaa tai intoleranssia epäiltäessä ruokavalio muutetaan ilman siirtymävaihetta. Käytä Royal Canin Anallergenic -ruokavaliota 3-8 viikon ajan. Jos intoleranssin oireet häviävät, täysravintoa voidaan käyttää jatkuvasti. Ei sovi koiranpennuille, tiineille tai imettäville emoille eikä koirille, joilla on pankreatiitti tai hyperlipidemia.
maissitärkkelys, molekyylipainoltaan alhainen höyhenhydrolysaatti (L-aminohappojen ja oligopeptidien lähde), kookosöljy, soijaöljy, kivennäisaineet, kasvikuidut, sikurikuitu, frukto-oligosakkaridit, kalaöljy, sitruunahapoilla esteröityjen palmitiini- ja steariinihappojen mono- ja diglyseridit, eläinrasva, isosamettikukkauute (luteiinin lähde). Proteiinin lähde: molekyylipainoltaan alhainen hydrolysoitu höyhenjauho. Hiilihydraattilähde: maissitärkkelys
Raakavalkuainen: 18,0% - Raakarasva: 16,5% - Tuhka: 6,5% - Raakakuitu: 1,7% - Välttämättömät rasvahapot (linolihappo): 27,2 g/kg
LISÄAINEET (kg:ssa): Ravitsemukselliset lisäaineet: A-vitamiini: 36500 KY, D3-vitamiini: 800 KY, E1 (Rauta): 42 mg, E2 (Jodi): 3,8 mg, E4 (Kupari): 15 mg, E5 (Mangaani): 55 mg, E6 (Sinkki): 154 mg, E8 (Seleeni): 0,26 mg - Teknologiset lisäaineet: Sedimenttiperäinen klinoptiloliitti: 8,48 g - Säilöntäaineet - Hapettumisenestoaineet
Tuotekoodi:
120190
Kategoria:
Valmistusmaa:
Ranska
Koko:
3 kg
Merkki:
Sarja:
Kirjoittanut Manu - 10.06.2025
Hyvin maistu nirsolle koiralle
Kirjoittanut M - 19.03.2025
Mahtavaa että saa tätäkin erikoisruokaa kotiinkuljetuksena. Kiitos!
Kirjoittanut Pike - 05.03.2025
Kirjoittanut Tuire - 20.02.2025
Lääkärin määräämä. Iho parempi.
Koirien mielestä Hyvää ja herkullista.
Kirjoittanut Susanna K. - 27.01.2025
Ruoka toiminut erinomaisesti eliminaatiodiettinä.
Kirjoittanut Mikaela - 29.12.2024
Tämä maistuu erittäin hyvin meidän moniallergiselle koiralle. Käytän tätä myös herkkuna ulkoillessa.
Kirjoittanut Anonyymi - 26.11.2024
Kirjoittanut Riikka - 15.11.2024
Erittäin sopiva allergikon ruoka, dalmis syönyt jo vuosia tätä.
Kirjoittanut Laura - 26.10.2024
Maukas nappula, ainakin meidän dalmiksen mielestä. Voimakas tuoksu, tulee mieleen kanaliemi. Helpottanut atoopikon kutinaan.
Kirjoittanut Tyytyväinen koira - 03.10.2024
Toimii hyvin, tassut parantuneet ja korvaongelmat vähentyneet.
Kirjoittanut Samojedi - 26.09.2024
Maistuva nappula,hieman nirsolle koiralle. Ripuli loppui heti käytön alettua.
Kirjoittanut Seija - 03.09.2024
Maistuva nappula koiralle.
Kirjoittanut Emma - 19.07.2024
Ollut nyt pari viikkoa käytössä eliminaatiodieettiruokana pienelle mäyräkoiralle. Ruoka maistuu koiralle hyvin ja lisäksi nappulan koko ja koostumus ovat sellaisia, että toimii eliminaatiodieetillä myös herkkuna/palkintona.
Kirjoittanut Anonyymi - 15.06.2024
Kirjoittanut Janne - 03.06.2024
Erinomainen hydrolysoitu ruoka.
Kirjoittanut Hellu - 19.05.2024
Maistuu hyvin villakoiralleni ja kutina on helpottanut.
Kirjoittanut Kaisa - 23.04.2024
On saatu eliminaatio tehtyä tällä. Toimii meidän korvatulehdus kierteessä olevalla labukalla.
Kirjoittanut Tina - 12.01.2024
Erittäin hyvä tuote koiralle joka tarvii erityisruokavaliotuotteet. Maistuva sekä hyvin imeytyvä. Ainoa miinus on todella kallis hinta.
Kirjoittanut Kaisa - 27.12.2023
Erinomainen ruoka, jonka hinta on vuoden sisällä laskenut roimasti!
Kirjoittanut Rx - 10.12.2023
Maistui todella hyvin - vahinko vain, että koira jouduttiin lopettamaan, ennen kuin saatiin tuloksia ruoan toimivuudesta
Kirjoittanut Lotta - 07.12.2023
Korvien töhniminen loppui tällä ruoalla nopsasti. Eikä ole maussakaan vikaa, sen verran nopsaan kuppi tyhjenee.
Kirjoittanut Elviida - 27.11.2023
Kirjoittanut Mk97 - 14.11.2023
Todella hyvä tuote. Koira olisi syönyt tätä niin paljon kun vaan annetaan ja vielä pyysi lisää.
Kirjoittanut Suvi - 28.10.2023
Tämä pelasti koirani, joka on hyvin allerginen lähes kaikelle. Koira oli jo hyvin laiha ja vesiripuloi päivittäin. Tämä ruoka rahoitti vatsan ja nyt koira on jo 6vuoden ikäinen. Edelleen tilanne on sama, jos annan jotan ylimääräistä koira ripuloi.
Kirjoittanut Sari - 18.08.2023
Kirjoittanut TOM - 15.08.2023
Sopii hyvin meidän koiralle
Kirjoittanut Saka - 13.07.2023
Kirjoittanut Karoliina - 19.05.2023
Koirani rakastaa tätä ruokaa
Kirjoittanut Alsku - 31.03.2023
Eläinlääkärimme suositteli tätä meidän 8-vuotiaalle Suomen lapinkoiralle, jolla atooppinen iho ja herkkä vatsa, molemmat rauhoittuneet:)
Kirjoittanut Vesa-Pekka Inkiläinen - 21.03.2023
Tuotteessa ei mitään vikaa mutta toinen säkeistä oli rikki.
Kirjoittanut Anne - 12.03.2023
Maistuva nappularuoka herkkävatsaiselle koiralleni.
Kirjoittanut Anonyymi - 07.03.2023
Vihdoin loppuivat koiramme pahoinvointi, oksentelu, mahan lorina, närästys ja ruokahaluttomuus kun siirryimme käyttämään vain näitä nappuloita. Nämä maistuvat koiralle erinomaisesti ja myös herkkuina syö näitä mielellään.
Kirjoittanut Anonyymi - 27.02.2023
Kirjoittanut Minna - 18.02.2023
Hyvin maistuvat nappulat erityisruokavaliota noudattavalle koiralle.
Kirjoittanut Anonyymi - 03.02.2023
Loppui närästykset, tyhjän mahan oksentelut ja laiheliini koira alkoi saada massaa. Karvan laatu parani.
Kirjoittanut Maria - 31.01.2023
Miellyttävä tuoksu nappuloissa ja makukin miellyttää ruokailijaa. Maksajaa kallis hinta pöyristyttää.
Kirjoittanut Sari - 19.01.2023
Kirjoittanut RK - 15.01.2023
Tämä ruoka sopii koirallemme hyvin. Allergia-oireet pysyvät pois, ruoka maistuu hyvin ja jätökset ovat pieniä ja kiinteitä. Ainoa miinus on hinta, joskus sekin on täällä halvempi kuin eläinlääkäriltä ostettaessa.
Kirjoittanut Sanna - 10.01.2023
Hyvä mutta aivan liian kallis
Kirjoittanut Royal Canin Anallergenic Dog - 05.01.2023
Hyvä tuote juuri minun koiralleni, jolla on atooppinen iho.
Kirjoittanut Kiikiliini - 22.12.2022
Hyvälaatuinen ja täydellinen allergiselle koiralleni
Kirjoittanut Nappula - 18.12.2022
Ainoa nappula, joka sopii allergiselle koirallemme. Hän on syönyt sitä jo 12 vuotta.
Kirjoittanut Mandi - 18.12.2022
Sopii vatsaongelmista kärsivälle koiralle. Eläinlääkäri on neuvonut käyttämään
Kirjoittanut Antti - 10.12.2022
Tyytyväinen tuotteeseen. Suht voimakas haju (verrattuna Taste of the wild High Prairie), mutta haju on aika "puhdas".
Koira syö oikein tyytyväisenä tuota nappulaa.
Kirjoittanut Anonyymi - 07.12.2022
Kirjoittanut Waldo - 06.12.2022
Kirjoittanut Anonyymi - 06.12.2022
Kirjoittanut Anonyymi - 30.11.2022
Kirjoittanut Henna - 18.11.2022
Hyvä koiranruoka omalle koiralle, maistuu hyvin ja isot plussat todella nopeista toimituksista!
Kirjoittanut Chihuahua - 14.11.2022
Ainoa ruoka jota meidän koira voi syödä. Eläinlääkäri määräsi ruuan ja tätä syöttämällä on kovat oireilut loppunut (mm jatkuva oksentelu jonka joukossa oli ajoittain jopa verta). Koira ei tästä ruuasta välitä joten jättää syömättä ajoittain, mutta vaihtoehtoja ei ole. Ruuan aloittamisen jälkeen tosin turkista on lähtenyt kaikki kiilto mutta muuten taas oma iloinen itsensä. Isot nappulat joo, mutta kyllä pienikin syö jos vain hampaat on tallella (meillä chihuahua)
Kirjoittanut satu - 07.11.2022
Ainoa ruoka jota iho allergiasta kärsivä saksanpaimenkoirani voi syödä. Kokeiltu Hill'sin, Royal Canin ja Purinan vastaavia, mutta eivät toimineet. Valmistaja saisi tehdä isomman säkin niin riittäisi kerran kuussa tilaus
Kirjoittanut Pade - 07.11.2022
Jauhelihaa ja näitä raksuja niin koira voi hyvin ja vatsa erityisesti
Toimii meidän sprinspanielilla ainakin erittäin hyvin
Kirjoittanut Eetu13v - 14.10.2022
Tämä ruoka sopii parhaiten meidän herkkävatsaiselle koiralle.Monia ruokia on kokeiltu ja eläinlääkärin kehoituksesta päätettiin kokeilla vielä tätä.Ehdottomasti paras kaikista.
Kirjoittanut Soile - 05.10.2022
Nopea toimitus ja hyvä hinta. Tukkuostajalle kaipaan kuitenkin alennuksia, joita tämän tuotteen kohdalla ei ole ollut.
Kirjoittanut Katriina - 01.10.2022
Laadukas ruoka. Koiran kutina väheni oleellisesti tämän ruoan aloittamisen myötä. Silmät ja korvat ovat pysyneet terveinä. Vatsa toimii säännöllisesti.
Kirjoittanut Waldo - 28.09.2022
Syön tätä joka päivä , hyvää on
Kirjoittanut Siru - 24.09.2022
Todella hyvä meidän allergiselleTuote saa viisi mutta. Yksi tähti miinusta kun kesti niin kauan tulla
Kirjoittanut Miia - 23.09.2022
Allergisen koiramme pelastus jo pitkään.
Kirjoittanut Jaana - 18.09.2022
Kirjoittanut Arja - 01.09.2022
Allerginen saksanpaimenkoirani syö erittäin mielellään tätä nappulaa, nappula ei tuoksu pahalle. Koirani iho- oireet pysyvät paremmin kurissa kun se syö tätä nappulaa.
Kirjoittanut Anonyymi - 19.08.2022
Passa hyvin hiivakorvakoiralle
Kirjoittanut Mari - 12.08.2022
Satavarma ruoka allergiselle koiralle. Tästä ruoasta ei oireita tule.
Kirjoittanut Anonyymi - 12.08.2022
Toimii hyvin herkkämahaisella ja iho-ongelmaisella koiralla, kun mikään muu ei saanut suolistoa kuntoon. Koiralle maistuu ja jätökset ovat priimaa pitkästä aikaa!
Kirjoittanut Mira - 03.08.2022
Kirjoittanut Juuh - 29.07.2022
Kirjoittanut Waldo - 21.07.2022
Maistuvat hyvälle , kiva pureskella .h
Kirjoittanut Yoda - 06.07.2022
toimii allergikolle... 17% naudan jauheliha proteiinina, ja raksut rinnalla. Toimii!
Kirjoittanut Evgenia - 04.06.2022
The only safe food for my 8 years old beagle. The dog is strongly allergic.
Kirjoittanut Haidi - 31.05.2022
Vehnäterrierimme tykkää tästä kovasti. Aikaisemmin ei ole muut nappulat maistunut sellaisenaan, joten tämä todella hyvää selvästi. On myös kiva siksi, kun vain sitä saa seuraavat kaksi kuukautta..
Kirjoittanut Anonyymi - 20.05.2022
Kelvannut koiralle jo useita vuosia ja vatsa pysynyt kunnossa.
Kirjoittanut Evguenia - 20.05.2022
Kirjoittanut Anonyymi - 18.05.2022
Kirjoittanut Tintti - 11.05.2022
Koira sairastaa IBD ja on voinut jo yli 2 vuotta oikein hyvin tällä ruualla! Suuri helpotus. Tilaaminen helppoa ja toimitus kotiovelle - mahtavaa!
Kirjoittanut Paula - 07.05.2022
Koira tykkää eikä haise pahalle. Siis mukava käsitellä.
Kirjoittanut Marru - 27.04.2022
Laadukas ja riittoisa ruoka.
Kirjoittanut Arja R - 19.04.2022
Tuttu tuote, nopea toimitus
Kirjoittanut Timo - 16.04.2022
Kirjoittanut rekku - 15.04.2022
Nopea toimitus ja tuote vastaa kuvausta.
Kirjoittanut Anonyymi - 15.04.2022
Hyvin maistuu jo viidettä vuotta.
Kirjoittanut Mari - 02.04.2022
Maistuva eliminaatiodiettiruoka. Maistuu hyvin koiralle, ja onneksi toimii hyvin myös ulkona palkkana. Maistuisi myös koirakavereillekin kun tunkevat ulkona kuonoaan herkkutaskuun :)
Ja mikä tärkeintä, kuukauden käytön jälkeen korvat oli jo puhtaat hiivasta.
Kirjoittanut Saana - 01.04.2022
Erittäin tyytyväinen,auttaa hyvin meidän koiran närästykseen.
toimituskin oli todella nopeaa.
Kirjoittanut Heidi Heikkilä - 31.03.2022
Kirjoittanut Merja Nurminen - 30.03.2022
Toimi meidän sakemannin vatsan toiminnan tasoittamiseen! Tätä sitten varmaan loppuikä.
Kirjoittanut Harri - 29.03.2022
Koiralla oli ylipainoa, jota ei saatu laskemaan muilla siihen tarkoitetuilla ruuilla. Eläinlääkäri suositteli tätä ja kuukauden jälkeen alkoi paino laskemaan. Lisäksi koira tykkää ruoan mausta.
Kirjoittanut Anonyymi - 23.03.2022
Koirani tykkää tästä palkkioina lenkillä hyvästä käytöksestä
Kirjoittanut Anonyymi - 21.03.2022
Kirjoittanut Asko S - 09.03.2022
Tuotteet ovat tuttuja ja ok - parasta on Peten nopea toimitus ja 'kivijalkaa' selvästi alempi hinta!
Kirjoittanut Nina Virta - 03.03.2022
Pätevä ruoka allergikko koiralle ja hän saa siitä lähes kaiken mitä tarvitsee!
Kirjoittanut Siru - 26.02.2022
Kirjoittanut Ria - 25.02.2022
Maistuu edelleen usean vuoden jälkeen.
Kirjoittanut Hessu - 23.02.2022
Auttanut ihotulehdukseen.
Kirjoittanut Anonyymi - 21.02.2022
Kirjoittanut Paula Makkonen - 20.02.2022
Ainoa koiran kuivaruoka jota koirani voi syödä. Syö tätä mielellään.
Kirjoittanut Soili Salonen - 07.02.2022
Kirjoittanut Kirsi - 07.02.2022
Pääsimme eroon allergian oireista ja koiralle maistuva ruoka.
Kirjoittanut Miikku - 02.02.2022
Hyvä ruoka allergiselle koiralle!
Kirjoittanut Supe - 30.01.2022
Hyvin maistuu 9v labbikselle. Ruoka-allergiaa karsitaan pois ja tämä tuote juuri sitä varten
Kirjoittanut Kiitollinen :) - 28.01.2022
Erittäin allergisoitunut koira pystyy syömään tätä - ja vain tätä!
Kirjoittanut J. B - 24.01.2022
Kirjoittanut Hannu Halminen - 06.01.2022
Kirjoittanut Tiina Rapeli - 05.01.2022
Loistava, joskin ainoa, jota koirani voi syödä
Kirjoittanut Hannele - 05.01.2022
Nirso ja allerginen koira syö mielellään.
Kirjoittanut Tessu 7 v. - 28.12.2021
Nopea toimitusaika.
Parasta ennen käyttöaika: Asiallinen ja riittävä
Kirjoittanut Kati - 25.12.2021
Allergikon laadukasta perusmuonaa.
Kirjoittanut Sartsa - 19.12.2021
Kirjoittanut Eeva Kairisalo - 19.12.2021
Kirjoittanut Liisa Sarpola - 18.12.2021
Turvallinen tuote allergiselle koiralleni.
Kirjoittanut Anonyymi - 16.12.2021
Kirjoittanut Riitta Tiainen - 10.12.2021
Sopii erinomaisesti korvaongelmaiselle Siiri-koirallemme. Hinta vain oli noussut viisi euroa, mikä yllätti.
Kirjoittanut Tyrsky - 08.12.2021
Todella hyvä tuote meidän koiralle, eläinlääkäri suositteli.
Kirjoittanut Marja-Sisko Lappalainen - 29.11.2021
Nappulat oli kuivuneet ja sai tehdä töitä että ne irtosi toisistaan.Ruoka ei saisi olla klönttejä täynnä.En ollut tyytyväinen.Toimitus oli kiitettävän nopea.
Kirjoittanut Mirka - 27.11.2021
Sopii hyvin allergiselle koiralleni. Iho ja maha pysyy paremmassa kunnossa.
Kirjoittanut Sabi - 20.11.2021
Edullinen hinta ja nopea toimitus suoraan kotiovelle.
Kirjoittanut arto.ollikainen@saunalahti.fi - 18.11.2021
Maistuva nappula, joka toimii myös anallergisena tuotteena. Annosteluohjeiden mukaan annettuna tuntuu siltä, että nälkä ei oikein menisi - ruokamäärän tilavuus on aika pieni, joka voi olla siihen syynä. Kakkaa tulee nätteinä pampuloina pari kertaa päivässä (saa aamuin ja illoin ruokaa).
Kirjoittanut elämä - 18.11.2021
eliminaatio dietissä todi apu. Tuloksen saaminen on tapaus kohtainen.
Kirjoittanut Sara - 16.11.2021
Ainut apu 6kk iho- ja vatsaoireiluun
Kirjoittanut Anonyymi - 14.11.2021
Kirjoittanut Kristiina - 14.11.2021
Ainoa ruoka, jolla saksanpaimenkoiramme iho pysyy kutinattomana ja korvat hiivattomana. Kallis, mutta laadukas täysravinto.
Kirjoittanut Jari - 14.11.2021
Tällä allergia nappulalla vatsa on pysynyt kunnossa. Mutta tällä ei saa ruokkia, jos lääkäri ei ole tutkinut, määrännyt ja seuraa säännöllisesti koiran vointia.
Kirjoittanut Minna - 06.08.2021
Ruoka-aineallergikon pelastus
Lähes kaikki teolliset ja raakaruokinnat kokeiltu ja koiralla iho-ongelmia, isoja vatsavaivoja, oksentelua, ruokahaluttomuutta, apatiaa jne... ELL käynnin ja laajojen tutkimusten jälkeen hän suositteli hydrolysoituja ruokia. Päätin kokeilla RC Anallergenicia, koska se on parhaiten pilkottu, mitä Suomessa markkinoilta saa. Epäilys ruokaa kohtaan oli suuri, mutta lopputulos lähes täydelinen. Vatsa toimii kuten pitääkin, oksentelu täysin poissa, iho-oireet jääneet pois ja ruokahalu normaali. Doberman syö mielellään ruokaa, suositeltu määrä riittää. Olen ollut enemmän kuin tyytyväinen, että koiran pitkään jatkuneet ongelmat saatiin selätettyä ja koira voi silminnähden paremmin.
Kirjoittanut Pompadour - 30.07.2021
Miinusta hajusta
Kirjoittanut Panda - 08.03.2021
Hyvin maistuu
Alun tutkimisen jälkeen maistuu hyvin ja käy palkkaamiseen, vaikka ei ole makkaran veroinen. Uloste muuttui peuranpapanoiksi mutta ainakin on kiinteää eikä tulostu ylimäärin :D
Kirjoittanut Sissi - 19.01.2021
Positiivinen yllätys
Springerspanielilla oli hankala korvatulehdus ja myös iho-oireita. Ell suosituksesta siirryin kokeilemaan tätä ruokaa (joitain muita kokeiltu jo aiemmin). Jännitin lähinnä sitä, suostuuko koira syömään , mutta koirahan hullaantui ruuasta ja suorastaan ahmi sitä! Korvat ja iho ovat aivan selkeästi paremmat nyt, eron huomasi 1-2kk syönnin jälkeen. Aion pysyä nyt tässä, eli todella tyytyväisiä olemme.
Ps. Myös toinen koira yrittää varastaa tätä ruokaa, ja saakin kyllä osansa, kun pidän taskuissa palkitsemista varten
Kirjoittanut Rudolf von Rudi - 28.10.2020
Helpotuksen huokaus
Tämä oli Rudolfin pelastus, ei enää jatkuvaa ripulirallia. Meillä kana ja nauta-allergiat todella pahat ja hiiva tulee kylään tosi helposti. Tämä papu helpotti koiramme elämää todella todella paljon ja iho parani ettei tassutkaan edes punoita enää.
Kirjoittanut Sari - 16.10.2020
Aivan loistava allergiselle koiralle
Meidän allerginen pitti syö näitä, ainoa raksu josta ei tule iho-oireita.
Kirjoittanut Toimii - 30.09.2020
Todella hyvä murkina
Suomenlapinkoiralle syötän iho-ongelmien vuoksi,eläinlääkärin suositus
Mielyttävä tuoksu verraten entiseen ruokaan Suosittelen.
Kirjoittanut FCR - 23.09.2020
Hyvä tuote!
Eliminointiruokana meillä käytössä. Mieluinen hauvalle. Hiivaongelma helpottanut dietin myötä. Ainoa vain että hauva on koko ajan nälissään. Saa nyt painokiloaan isompaa annosta.
Kirjoittanut Mika - 08.09.2020
Hyvin maistuu
Meillä kääpiöpinserillä esiintyy iho-ongelmia. Ensimmäisen lääkärikäynnin jälkeen koiralle aloitettiin syöttämään Hill's hypoallergista ruokaa. Silloinkin lääkäri suositteli Royal Canin anallergista ravintoa. Pieneltä paikkakunnalta emme sitä saaneet, joten päädyimme Hill'siin. Sitä Hill's:n ravintoa ei kääpiöpinseri oikein tahtonut syödä.
Kun iho-ongelmat tulivat uudestaan, niin silloin lääkärin suosituksesta siirryimme Royal Caninin anallegiseen ravintoon.
Nyt lääkityksen ja oikean ravinnon ansiosta koiran iho on lähtenyt parantumaan.
Vaikka ruuan haju ei ole miellyttävä, niin siitä huolimatta koira syö tätä ruokaa mielellään. Selkeästi koira tykkää ruuasta, koska lähes hotkii nappulat ja lopuksi vielä nuolee kupin. Edes iso nappulakoko ei haittaa pientä koiraa.
Kirjoittanut Sanna80 - 21.08.2020
Nuorempi rottweilerimme syö näitä mielellään, ulosteen määrä myös vähempi kuin toisella ruoalla. Tyyris hinta vaan kauhistuttaa, kun kyseessä iso koira. Korvien hiiva kyllä hävisi ruoan myötä ja myös muut iho-ongelmat.
Kirjoittanut Jaana - 08.05.2025
Kaikki allergiaoireet hävisi tämän ruuan myötä. Koira voi hyvin ja ruoka maistuu. Valitettavasti isolle koiralle tämä ruoka tulee pitemmän päälle aivan liian kalliiksi.
Kirjoittanut Minna - 07.03.2025
Koira syö nappuloita mielellään mutta emännän nenään on turhan voimakas haju.
Kirjoittanut Mpk - 23.10.2024
Maistuu myös nirsolle koiralle ja iho-oireet vähentyneet nopeasti
Kirjoittanut Eikku - 13.09.2024
Atomisen ihottuman vuoksi otettu käyttöön. Toiminut hyvin. Koira vierasti ensin, mutta oppi makuun.
Kirjoittanut Leena - 29.07.2024
Maistuu hyvin koirallemme. Pieni miinus siitä että nappulat ovat kovin rasvaisen tuntuisia. Kun käytämme niitä myös palkkionameina ne on muistettava sujauttaa muovipussiin ennen taskuun tai namipussiin laittamista.
Kirjoittanut Kata - 17.07.2024
Ruoka auttoi rauhoittamaan koiran pahasti ärtyneen ruuansulatuksen sekä kartoittamaan oireiden syytä. Meillä kuitenkin närästysoireet jatkuvat, vaikka maha onkin huomattavasti parempi. Täytyy vielä jatkaa sopivan ruuan metsästystä.
Kirjoittanut Kirsi - 27.04.2024
Koira syö hyvin, vaikka ruoka voimakkaan hajuista. Hyvä, että pussissa sulkunauha. Koira laihtuu tällä, vaikka syöttää ohjeen mukaan. Isompi koko sais olla, että riittäis edes kk ajan. Ei ole ainakaan vielä auttanut 2vk syötön jälkeen atopia - tai allergiaepäilyn oireisiin.
Kirjoittanut Labradori - 10.04.2024
Koiralla vakavat ruuansulatusongelmat ja joutui eliminaatiodietille. Tämä on toiminut loistavasti ja oksentelu loppui. Miinusta kuitenkin säkin koosta. Pitäisi löytyä suurempi, esim. 12kg säkki ettei tarvitsisi niin usein tilata.
Kirjoittanut Paula - 25.02.2024
Maistuu koiralle hyvin. Hyväntuoksuinen.
Kirjoittanut Anonyymi - 12.01.2024
Kirjoittanut SusieQ - 03.11.2023
Sopii hyvin saksanpaimenkoirallemme, jolla atopia, jatkuvia hotspotteja ja hiivaa korvissa. Tilanne on rauhoittunut nopeasti eikä tarvetta Cytopoint -pistoksille eikä Apoquelille. Eliminaation menossa. Nappulat tuoksuvat minusta vain vähän, eivät yhtään pahalta ja koira syö niitä mielellään. Näitä pystyy pitämään myös taskussa ilman voimakasta pahaa hajua. Koiran henki haisee ihan raadolta ja ihostakin tulee läpi. Hintava mutta toivottavasti voimme jatkossa siirtyä edullisempaan kuivamuonaan tämän eliminaation jälkeen.
Kirjoittanut Saija - 09.03.2023
Tällä pysyy vatsa hyvänä. Uloste on normaalia. Aiemmin kävi hypoallergenic ruoka toiselta merkiltä, nyt vain tämä on takuu varma herkkävatsaiselle.
Tuoteseloste ei vakuuta, mutta vaikutus koiraan kyllä.
Kirjoittanut Anonyymi - 15.02.2023
Maistuu hyvin eliminaatiodieetillä olevalle koiralle. Hinta on kyllä melko järkyttävä.
Kirjoittanut Ahti Manninen - 08.02.2023
Kirjoittanut Kahden sakemannin omistaja. - 16.12.2022
Olemme käyttäneet ruokaa ruoka-aineallergian selvittämiseksi eliminaatiodiettinä eläinlääkärin suosituksesta. Kallis ruoka, mutta koira syö mielellään ja vatsa tykkää.
Kirjoittanut Kahden sakemannin omistaja. - 16.12.2022
Olemme käyttäneet ruokaa ruoka-aineallergian selvittämiseksi eliminaatiodiettinä eläinlääkärin suosituksesta. Kallis ruoka, mutta koira syö mielellään ja vatsa tykkää.
Kirjoittanut NEMO - 11.12.2022
Auttanut meidän pittiä jolla allergiasta maha sekaisin ja kutinaa nyt kuukausi takana ja maha kunnossa. Ja maistuu tosi hyvin.
Kirjoittanut PäiviK - 30.11.2022
Mun IBD-koiralle ainut sopiva kuivamuona.
Tulee nopeasti Peteltä kotiovelle kilpailukykyiseen hintaan.
Kiitos!
Kirjoittanut Katja - 22.11.2022
Meidän koira syö tätä mielellään ja tällä pysyy kutina ja allergia kohtuutasolla.
Kirjoittanut Ella - 18.10.2022
Hyvä ruoka, poisti koiralta korva- ja iho-oireet. Karmivan hajuinen, mutta koiralle maistuu. Ruoka jää myös koiralla hampaisiin kiinni, joten maiskuttelee useamman minuutin syömisen jälkeen ja juo huomattavasti enemmän vettä.
Kirjoittanut Aila Ahonen - 06.10.2022
Koira syö tuotetta hyvin,ei oksenna.
Saisi olla halvempaa sekä isompi pakkaus.
Kirjoittanut Päivikki - 25.09.2022
Erittäin hyvä ruoka pahasta ihottumasta kärsineelle suomenajokoira pojalle. Antibiootti-ja kortisonikuurin aikana alettiin syöttämään tätä ja nyt tilasin toisen säkin. Toivottavasti ihottuma saatiin kuriin ja toistaiseksi mennään tällä ruualla. Ainoa miinus on säkin koko 8g ja tietenkin hinta.
Kirjoittanut Hanna - 10.08.2022
Shelttini 10v. on syönyt ruokaa jo hetken aikaa. On sopinut hyvin ja on hillinnyt helposti ärtyvää ihoa. Koira on syönyt ruokaa myös mielellään.
Kirjoittanut Ari Tikkanen - 21.06.2022
Hyvä tuote, mutta alennuskoodit ei kelpaa?
Tarjoustuote?
Mikä?
Kirjoittanut Pirjo - 31.05.2022
Koira siirtyi heti tähän ilman totuttelua. Ilmeisesti maistui. Vasta kaksi viikkoa mennyt testiä, joten tehosta ei tietoa. Hankittu eläinlääkärin suosituksesta.
Kallis tuote.
Kirjoittanut Anja - 02.03.2022
Kirjoittanut Anja - 02.03.2022
Kirjoittanut Anonyymi - 04.02.2022
Kirjoittanut Ranskiksen emäntä - 02.02.2022
Ok ravintotuote allergiselle (tassuallergia) koiralle. Tuotteen haju on voimakas ja puskee ihostakin läpi. Maistuu koiralle hyvin.
Kirjoittanut Ilkka - 25.01.2022
Sopii meidän koiralle pääasiallisena ruokana.
Kirjoittanut Marja-Sisko Lappalainen - 29.12.2021
Ruoka oli tuoretta ja paketti ehjä toisin kuin 3kg tuotteen säkki,joka oli pakattu laatikkoon.Ruokasäkki oli revennyt ja nappuloita oli valunut laatikon pohjalle.Nappulat oli klimppisiä.Ei todellakaan hyväkuntoista ruokaa.Meillä on kyse sairaasta koirasta ja eläinlääkärin määrämä ruoka.Erikoisruoka sairaille koirille pitää olla priimaa tavaraa.
Kirjoittanut Anonyymi - 23.11.2021
Maistuu koiralle erityäin hyvin. Ei tiedä vielä vaikutusta mahdolliseen allergiaan. Jatketaan kokeilua.
Kirjoittanut Ilkka - 21.11.2021
Asiallinen tuote allergiselle koiralle. Meillä tätä on käytetty jo useita vuosia lähes ainoana ruokana.
Kirjoittanut Susi - 17.11.2021
Ruoka maistuu, vatsa toimii säännöllisesti ja hyvin, kutinat vähentyneet. Mutta tässä lisänä käytössä ell piikki kutinaan. Hiukan on voimistanut koiran omaa hajua.
Kirjoittanut Kipsu - 13.11.2021
Vatsa rauhoittunut, tuntuu tepsivän.
Kirjoittanut Päivi K - 24.11.2020
Ainut sopiva
Tämä ruoka pelasti gastroentriittiä sairastavan saksanseisojamme jolla oli mm ruoka-aineallergiakin. Ruuassa on meille aivan liian vähän proteiinia ja energiaa mutta onneksi koiralle sopii hevosen ja poronliha. Pelkällä nappulalla laihtui nopeasti vaikka sitä.dyötettiin reilusti (500-600 g päivässä).
Kirjoittanut Emäntä - 29.10.2020
Närästykseen eliminaatiossa
On toiminut hyvin eliminaatiodieetissä, suosittelen siihen tarkoitukseen. Suosituksena eläinlääkärin lausunto ennen käyttöä. Koira syö mielellään kuivana, mutta ei koske liotettuna. Helppo pilkkoa pienelle koiralle myös treenipalkaksi on toiminut siinäkin - vaikkei nyt ihan superpalkka olekaan. Ei sisällä vastinparia märkäruokana, mutta eliminaatio onnistunut silti tosin hyvin . Erityisesti tuo palkkaus olisi muuten iso haaste, kiva kun on dieetistä huolimatta voinut jatkaa harrastamista normaalisti.
Kirjoittanut Sanna - 11.08.2020
Toimii
Nappulat ovat tosiaan aika pahanhajuisia. Meidän kk mäyräkoira neiti kuitenkin syö hyvällä ruokahalulla. Nappulat ovat aika isoja mutta meidän neidille kuitenkin menee. Kutina ja silmien rähmintä on vähentynyt huomattavasti. Ainoa miinus hinnasta, varsin tyyristä evästä.
Kirjoittanut Jenni - 17.10.2024
ei poista täysin atoopikko koiran oireita, korvat ja silmät rähmii edelleen usean kuukauden käytön jälkeen. koira varmaan allerginen tällekin, kun raapii suupieliään ruuan jälkeen.
Kirjoittanut Rituliini - 24.07.2024
Valitettavasti tuote haisi pahalle, tuntui tosi rasvaiselta käsiinkin. Oli allergiselle koiralle,sisälsi silti maissia ja kalaa,joten syömättä jäi, koska koiruli alkoi kutistaritu
Kirjoittanut Labbis - 30.06.2024
Varmasti hyvä tuote, mutta valitettavasti hukkaan meni. Nuorelle labbikselle tuli nälkä, tämä nappula ei maistunut ollenkaan. Täytyy kokeilla toista mallia eliminaatiodieettiin. Vanhemmalle labbikselle kyllä maistui. Tämäkin siis yksilöllistä.
Kirjoittanut Pobi - 23.04.2024
Vasta 2 ja 2/3 pv syöty, vatsa kovalla kakka pieniä kuivia papanoita. Odotan apua kutinaan, karvan .lähtöön, närästykseen
Kirjoittanut Harmistunut - 14.01.2024
Hyvä ruoka vatsa ongelmista kärsivälle 2v kultaisellenoutajalle mutta joulukuun säkki jonka ostin oli erikoisesti paakkuntunut ja nappulat ei ollut irtonaisia. Näin kalliille tuotteelle toivoisin todella erityistä kuntoa. Ei ole kiva syöttää jo muutenkin kipeälle koiralle. Eikä voi vaihtaa toiseen ruokaan kun ainoa joka tällä hetkellä sopii
Kirjoittanut pitkittynyt suolistovaiva - 16.09.2023
Tämä ei ollut koostumuksensa puolesta omalle koiralleni soveltuva ruoka eliminaatiodieetille. Rasvainen nappula ei ollut koiran makuun. Aluksi syöttäminen onnistui kikkailemalla ja houkuttelemalla, mutta lopulta koira kieltäytyi siitä kokonaan. Seuraavana kokeillaan saman valmistajan toista tuotetta.
Kirjoittanut Susanna - 13.04.2023
Ell suosittelema, kun selvitetään ettei ole ruoka-aineallergiaa. Koira kyllä syö näitä nappuloita, mutta ei ole kovin innostunut. Ikävä haju jos pussin jättää auki.
Kirjoittanut Jenni - 05.02.2023
Ainoa sopiva ruoka meidän moniallergiselle kiinanharjakoiralle. Hinnan noususta iso miinus. 80€-> 100€ tilausten välillä, not nice.
Kirjoittanut Jappe Japuttaja - 08.12.2022
Miksi niin kallis, eikä koskaan olen tarjoukseesa?
Kirjoittanut Anonyymi - 18.09.2022
Kirjoittanut Kestotilauksen toimituksessa häikkää? - 24.12.2021
Nyt kun vaihdoin kestotilaukseen, nappuloissa oli erilainen haju ja koiraa on närästänyt. Ei ehkä ihan pilalla mutta onkohan nämä seisseet jossain?
Kirjoittanut Jasmin - 22.03.2021
Toiminut ihan hyvin eliminaatiodieetissä. Miinuksena koiran hengityksen ja jopa ihon paha haju. Ruuan suhteellisen voimakas haju siis ns tulee koiran ihostakin läpi.
Itse olisin myös kaivannut 12kg ruokasäkkejä valikoimaan :)
Kirjoittanut Riitta - 14.04.2024
Koira ei suostu syömään ja eliminaatiodieetti pitäisi viedä läpi. Haju on myös epämiellyttävän voimakas.
Kirjoittanut Jutta - 12.10.2023
Oli meidän pieni kokoiselle cavalierille aivan liian isoa ja kovaa nappulaa. Lopetti syömisen kokonaan kun tätä oli vanhan ruuan seassa vielä. Voisi myös olla pienempiä pusseja kokeilua varten. Nyt jäi kallis pussi lähes käyttämättä, kun ostimme eläinlääkärin ehdottamana tätä.
Kirjoittanut Anonyymi - 19.03.2023
Kirjoittanut Kyllästynyt - 05.01.2023
Ok mutts helvetin kallis. Suoransita kiskontaa ei jtkoon
Kirjoittanut Mettämies - 16.12.2022
Hyvä ruoka ajokoiralle joka kärsii, ruokaaine alergiast. Säkin koko huomattava miinus, ja hinta suolainen. Ajokoiralle menee däkki liian nopeesti. Tähdet pois hinnasta sekä säkin pienuudesta.
Kirjoittanut Klimppi - 29.10.2022
Ruoka paakkumtunut isoiksi klimpeiksi.
Kirjoittanut Dali - 22.10.2022
Aivan liian iso nappula Havannankoiralle!
Karmea haju.
Miten pieni koira jolla allergia, saa syötyä nappulaa joka kuvastakin päätellen suunniteltu isorotuiselle?!
Hinta on myös törkeä. 42€ 3 kg säkistä!
Vaikka kaikki yleensä allergiaa aiheuttavaa karsittu pois, kuten nauta ( ja kaikki märehtivät eläimet ) kana yms.ei meillä auttanut.
Kirjoittanut Anne Kotaoja - 24.01.2022
Tuote on ilmeisesti päässyt kostumaan, koska säkin sisällä oli yhteen kovettunut möykky nappuloita. Olen silti käyttänyt tuotetta. Kuitenkin tähän hintaan tuotteen soisi olevan kunnossa ja pakattu kuljetukseen niin, ettei kosteutta pääse tuotteeseen.
Kirjoittanut Niina - 08.05.2025
Koiralla ollut pitkään ongelmia (hiivaa ja kasvojen kutinaa), lääkäri määräsi eliminaatioon tätä ruokaa. Epäröin, mutta suostuin. Ei auttanut. Nyt vihdoin älysin siirtyä koiralle luontaiseen raakaruokintaan.
Tämä, niinkuin moni muukin kuivaruoka sisältää panimohiivaa ja koiralle turhia hiilihydraatteja, jotka ylläpitävät hiivaongelmaa. Nyt enemmän asioista selvää ottaneena koirat elävät lihalla. Harmi, että ensimmäisenä proteiinit laitetaan syyniin, eikä täytehiilarit ja muut prosessoidun ruoan harmit.
Kirjoittanut Nappula - 31.03.2025
Nirso koira ei suostu tätä syömään.
Kirjoittanut Tarja - 15.02.2025
Oireet vain pahentuneet. Käsittääkseni vain se höyhen on hydrolisoitu. Jos on maissille allerginen tai muille aineosille ei käy.
Kirjoittanut Keke - 18.03.2024
Koiran maha meni ripulille kahden päivän jälkeen, vaihdettiin toiseen ruokaan
Kirjoittanut Jenni - 20.11.2023
Aikaisemmin ollut hyvälaatuista ja koiralle sopivaa. Nyt viikko sitten tilatussa säkissä nappulat ovat 2kämmenen kokoisissa paakuissa eikä irtonaisina.
Kirjoittanut Anonyymi - 25.01.2023
Hyvät nettisivut ja nopea toimitus
Kirjoittanut Jotain rajaa - 07.01.2023
Helvetin kallis ruoka, paljon peteltä tilannu mutta nyt loppu tilaaminen. Kiskuri hinnat. Hinnoitelkaa vaan ittenne pihallr
Kirjoittanut Susanna - 20.10.2022
Tuote haisi pahalle ja koira ei suostunut syömään yhtään nappulaa, vaihtoon meni.
Kirjoittanut Sanna - 29.05.2022
Ala-arvoinen ruoka! Sisältää höyhenjauhoa. Mitä kuvittelette koiran siitä saavan irti?! Ei mitään. Mä en lakkaa ihmettelemästä ihmisten tyhmyyttä kun suostuvat tällaista koiralleen syöttämään. Aivan uskomattomalla kilohinnalla höyheniä ja maissia. Nyt valoja päälle myös siellä Royal Caninilla.
Kirjoittanut Hemingway - 04.05.2022
Koira ei suostu syömään tätä.
Kirjoittanut Royal Canin Anallergenic - 13.11.2021
Koirani on atooppikko ja syönyt jo kauan tätä ruokaa. Olen sitä tilannut Peten Koiratarvikkeen nettikaupasta ja hakenut liikkeestä. Nyt kun tämä uusi pussi tuli ei syö sitä yhtään. En tiedä mikä siinä.on muuttunut tai onko säilytetty väärin.
Kirjoittanut jaakko jokinen - 09.09.2021
ei ole turussa ja raision liikkeissä
miksi
Kirjoittanut Lenni - 10.08.2020
Haisee pahalta
Koira ei vain suostu näitä syömään. En ihmettele, kun nämä haisevat niin hirveälle. Nappulakoko on myös aivan liian iso pienelle koiralle. Pitää eliminaatiodietti tehdä toisella tavalla. Rahat meni hukkaan.